Nekaj informacij in napotkov za devetošolce in njihove starše

Zapisala: Mojca Klug

 

Datum objave: 5.5.2020

 

Je že tako, da je novi korona virus spremenil marsikaj, kar je bilo že čisto utečeno. Mnoge načrte je bilo treba opustiti in marsikateri rok je bilo potrebno nadomestiti z novim.

Tudi devetošolci so doživeli kar nekaj sprememb. Ne samo da so se od sredine marca tako kot drugi šolarji in dijaki šolali na daljavo, odpadli so tudi NPZ-ji, pa tudi vpis v srednje šole zanje poteka nekoliko drugače in ne v rokih, ki so bili predvideni pred začetkom šolskega leta 2019/20.

Roki za prijavo za vpis so se zaradi izrednih razmer podaljšali in končno je znan rokovnik za prijavo in vpis v srednje šole. Celoten rokovnik skupaj s prijavnico je objavljen na povezavi: https://www.gov.si/teme/vpis-v-srednjo-solo/

Pa poglejmo, kakšne novosti oziroma spremembe bodočim dijakinjam in dijakom prinaša oziroma kaj morajo s tem v zvezi vedeti.

 

Rok za prijavo za vpis 

Rok za prijavo za vpis kandidatov v srednje šole in dijaške domove ki je bil s prvotnim rokovnikom določen za 2. april 2020, je 11. maj 2020.

 

Preizkus nadarjenosti

Srednje šole bodo preizkuse nadarjenosti izvajale v prvem tednu junija, torej v tednu od 1. junija 2020 do 6. junija 2020, nekatere pa tudi že v maju. Določene šole bodo preizkuse izvedle na daljavo. O vseh podrobnostih bodo kandidatke in kandidati, ki so se prijavili na preizkus (rok je bil že 4. marec 2020), natančno pisno obveščeni s strani posameznih srednjih šol. Kandidate bodo šole obvestile o uspehu na preizkusih najkasneje do 10. junija 2020.

 

Postopek prijave za vpis

Vsak kandidat odda samo eno prijavnico za vpis.

Kandidatom za vpis v srednje šole je prijavnica na voljo na spletni strani e-uprave, na naslovu: https://e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2192. Kandidati naj prijavnico natisnejo, jo izpolnijo, podpišejo (kandidat in starš) in jo pošljejo na izbrano srednjo šolo. Prijavnico lahko pošljejo priporočeno po pošti ali pa skenirano na elektronski naslov izbrane srednje šole. Na spletni strani e-uprave so objavljeni tudi kontaktni podatki za pomoč. Številka 080 2002 je dosegljiva od  ponedeljka do petka med  osmo uro zjutraj in deseto uro zvečer. Lahko pa pišejo na e-naslov: ekc@gov.si

 

Pomembno!
Na prijavnici za vpis v srednje šole ni potreben podpis in žig ravnateljice oziroma ravnatelja osnovne šole. Tistim kandidatom, ki so že oddali prijavnico za vpis v srednje šole, nove prijavnice ni treba več pošiljati, saj so do sedaj prispele prijavnice veljavne in upoštevane.

 

Prenos prijave

Rok za prenos prijave je do 16. junija 2020. Do takrat lahko svojo prijavo za vpis prenesejo na drugo šolo vsi tisti, ki ne bodo uspešni na preizkusu nadarjenosti na prvotno izbrani šoli, pa tudi vsi drugi, ki bodo to želeli storiti iz kakršnihkoli drugih razlogov.

 

Omejitev vpisa

26. junija 2020 popoldan bodo na spletnih straneh ministrstva objavili seznam srednjih šol, ki bodo vpis omejile. Kot izhaja iz rokovnika, bodo kandidati za vpis v srednje šole v primeru, da so se prijavili v izobraževalni program, kjer bo predvidena omejitev vpisa, o tem obveščeni. Spodnje meje točk prvega kroga izbirnega postopka bodo na spletni strani ministrstva objavljene predvidoma 6. julija 2020 popoldan. Tisti kandidati, ki bodo prijavljeni na izobraževalni program, kjer bo omejitev vpisa in ne bodo sprejeti v prvem krogu izbirnega postopka, bodo prijavnico za drugi krog izbirnega postopka oddali do 9. julija 2020 do 13. ure. Vse podrobnosti o tem, tudi prijavnico za drugi krog, bodo kandidati dobili na srednji šoli, prijavnica za drugi krog pa bo objavljena tudi na spletni strani ministrstva. Kandidati bodo o rezultatih drugega kroga izbirnega postopka seznanjeni 14. julija 2020.

 

Vpis

Kandidati, ki se prijavijo na šolo oziroma v program brez omejitve vpisa, se po zaključku osnovnošolskega izobraževanja ob predložitvi izvirnikov spričeval tudi vpišejo. Kandidati, ki pa se prijavijo na šolo oziroma v program z omejitvijo vpisa, pa sodelujejo v izbirnem postopku, v katerem šole kandidate na podlagi meril za izbiro v primeru omejitve vpisa izbirajo v dveh krogih. V prvem krogu izberejo kandidate za 90 % razpisanih mest. Kandidati, ki niso bili izbrani na šoli, na katero so oddali prijavo, se lahko v drugem krogu prijavijo na preostalih 10 % vpisnih mest na šolah z omejenim vpisom ali na prosta vpisna mesta na šolah, ki nimajo dovolj prijavljenih kandidatov oziroma imajo še prosta mesta.

 

Vpis v srednje šole bo potekal v tednu od 30. junija 2020 do 6. julija 2020. O natančni razporeditvi bodo kandidati seznanjeni s strani šole.

 

Veliko nasvetov in informacij na enem mestu

Oddana prijava za vpis ni isto kot vpis. Prijava na vpis pove, kam se mladostnik namerava vpisati, vpis v srednjo šolo pa je tisti dokončni postopek devetošolčeve odločitve in možnosti, ki jo ima pri izbiri šole in na katero se dokončno vpiše. Pri nekaterih bodočih dijakih bo do dokončnega vpisa v program srednje šole morda še prišlo do kakšne spremembe. Zato nikakor ne bo odveč, da vas napotim še na eno stran, ki  devetošolcem in njihovim staršem lahko pomaga pri čisto dokončnih odločitvah. Na spletni strani https://www.mojaizbira.si/ boste vsi skupaj našli še marsikatero koristno informacijo, med drugim vse možne programe pa tudi kalkulator točk, če bo na šoli, kjer je bodoči dijak prijavljen, omejitev vpisa. Objavljeni so številni nasveti za devetošolce in starše pa tudi vprašalnik o poklicni poti, za katerega pa za vstop potrebujete šifro in geslo, ki ju dobite v šolski svetovalni službi.

Verjamem, da je večina aktivnosti glede poklicnega usmerjanja po šolah bila izvedena že pred zaprtjem šol zaradi novega korona virusa in da so bodoče dijakinje in dijaki pri svetovalnih delavcih prejeli že večino pomembnih informacij, ki utegnejo  vplivati na izbiro. Ker pa so nekatere aktivnosti, ki so še bile načrtovane za drugo polovico marca odpadle, so bržkone potekale tudi na daljavo. Če imate devetošolci in starši vendarle še kakšno dilemo ali nejasnost, ki bi jo pred prijavo na vpis morali razjasniti, pa vam svetujem, da se brez odlašanja obrnete na šolsko svetovalno delavko oz. delavca, ki je na vaši šoli zadolžen za poklicno usmerjanje.

 

Dokončna izbira

Nekateri devetošolci že dolgo vedo, kateri srednješolski program bodo izbrali, spet drugi se odločajo zadnji hip. Prepričana sem, da na odločitev vpliva marsikaj. Še posebno staršem se zdi pomembno, kakšne bodo po zaključeni šoli možnosti za zaposlitev, kako je določen poklic plačan in kakšen je položaj tega poklica v družbi. To se spreminja, zato je pomembno upoštevati tudi zanimanje in veselje do dela na določenem področju. Tukaj so še vzorniki, ki močno vplivajo na odločitve mladih. Nemalokrat so to starši in sorodniki, ki opravljajo nek poklic, ki je zato mladostnikom bolj znan in morda zato tudi bolj privlačen, nezanemarljivi pa so tudi trenutni trendi in aktualno dogajanje v družbi in medijih. Saj vsi vemo, da se po dobro gledanih kuharskih šovih več mladostnikov vpiše v tovrstne programe, kajne? Morda se bodo zdaj, ko je aktualna tematika korone, mladostniki bolj usmerjali v zdravstvene in raziskovalne poklice z željo, da nekoč postanejo junaki. Ob vsem skupaj pa ne smemo pozabiti, da je nujno upoštevati še otrokove sposobnosti in predznanje, pa tudi učne in delovne navade, kar je pomembno za to, kako bo otrok v srednji šoli »vozil«. Zelo pomembno se mi zdi omeniti, da naj o izbiri šole ne odločajo ambicije in želje staršev, izbira drugih vrstnikov in tudi ne to, da na določeni šoli ni omejenega vpisa.

 

Nasvet za konec

Končna izbira o programu izobraževanja oziroma usposabljanja za poklic naj bo vedno mladostnikova.