Nakup šolskih potrebščin

Zapisala: Mojca Klug, profesorica

 

Datum objave: 26.5.2020

 

Pretekli teden smo govorili o izbiri šolskih potrebščin ter poudarili, zakaj je pomembno, da izberemo kakovostne potrebščine. Danes pa bomo govorili o tem, kdaj in kje potrebščine nakupujemo, kako jih opremimo in kako otroka navajamo na to, da bo za potrebščine tudi primerno skrbel. 

 

Kdaj potrebščine nakupujemo

Kdaj bomo nakup potrebščin opravili, je odločitev vsakega posameznika. Le-ta temelji na preteklih izkušnjah ter količini časa in volje za nakupovanje ter finančnih možnosti družine. Seveda pa je odvisno tudi od tega, kako je s trgovinami s tovrstno opremo v bližini kraja, kjer prebivamo ali delamo.

V primeru finančnih omejitev ali številčne družine je smiselno, da z nakupom začnemo bolj zgodaj in ga opravljamo po delih, da se bo strošek porazdelil. Potrebno je misliti tudi na to, da bo v nekaterih trgovinah potrebno nekatere potrebščine predhodno naročiti, na primer delovne zvezke. Zato je smiselno, da se pravočasno pozanimamo, kako je s tem, da bo otrok do začetka novega šolskega leta imel vse potrebno in bo lahko nemoteno začel z delom in učenjem.

 

Po drugi strani pa zgodnjega nakupovanje potrebščin ne priporočam, saj nakupovanje potrebščin in prevzem le-teh pomeni simbolično napoved novega šolskega leta in pričakovanje koraka v višji razred. Kar pomeni, da bi morebitno nakupovanje potrebščin v juliju lahko bilo prezgodnje, saj se je pouk starega šolskega leta šele zaključil. Tudi počitnice, kot že ime pove, so namenjene počitku, odmiku od obveznosti in misli na šolo. Osebno priporočam, da se za potrebščine, ki jih je treba naročiti, dogovorimo takoj, sam nakup pa opravimo v drugi polovici avgusta kot nekakšen simboličen uvod v novo šolsko leto.

 

Kje potrebščine nakupujemo

Možnosti za nakup je res veliko in vsaka prinaša nekaj prednosti in nekaj slabosti. Potrebno lahko nakupimo v papirnicah, kjer nam bodo prodajalke znale svetovati, lahko pa se zgodi, da bomo zaradi tega potrebovali nekoliko več potrpežljivosti za čakanje v vrsti. Težavo znajo predstavljati tudi manjše zaloge v manjših krajih.

Tudi velike trgovske verige ponujajo vseh vrst šolskih potrebščin, najverjetneje pa bomo tam težko kupili vse potrebno. Imajo zvezke, pisala in drugo opremo, običajno pa nimajo delovnih zvezkov in kakšne bolj specialne opreme. Tudi verige »poceni trgovin« so privlačne zaradi nizkih cen in pogosto všečne izbire različnih motivov in barv. Pogosto pas je vprašljiva kakovost.

 

Lahko pa se odločimo za nakup preko spleta, ki tudi ima svoje prednosti in slabosti.

Možno pa je tudi, da potrebno naročimo pri dobaviteljih ki skrbijo za organizirano celovito oskrbo s šolskimi potrebščinami in je to tudi njihova glavna ali vsaj pretežna dejavnost. Ta oblika je v zadnjih letih že precej uveljavljena zaradi mnogih prednosti.

 

Prednosti nakupa preko podjetij, ki se ukvarjajo z organizirano oskrbo s potrebščinami

Vedeti moramo, da se ta podjetja v veliki meri ukvarjajo s šolskimi potrebščinami in imajo s tem bogate izkušnje. Hitro se odzivajo na potrebe, želje, trende in morebitne pripombe kupcev. Nekatera med njimi pripravljajo celovite sezname za posamezen razred konkretne šole, na katerem morajo starši zgolj označiti, kaj od naštetega bi želeli naročiti. Razvijajo pa tudi svoje blagovne znamke, ki so po navadi kakovostne a vseeno nekoliko cenejše od znanih znamk, kjer poleg kakovosti običajno plačamo tudi ime. Velika prednost je, da pri njih dobimo vse na enem mestu, ni nam treba čakati v vrsti ali obiskovati različnih trgovin, čakati na dobavo, če izdelka zmanjka in podobno. Običajno nudijo tudi možnost plačila v več delih in druge ugodnosti. Predvsem pa nam naročilo pri njih zagotavlja brezskrbne počitnice in ustrezen »tajming« dobave, saj otroka potrebščine ob prihodu v šolo čakajo tam oz. jih pravočasno prejmejo po pošti.

 

Ker so ta podjetja specialna, se morajo boriti za obstanek na trgu, pogoj za to pa je predvsem zadovoljstvo kupcev. Prav zaradi tega si ne morejo privoščiti napak in slabe kakovosti.

 

Oprema potrebščin

Morda smo pred nekaj desetletji otroci komaj čakali, da bomo šli s starši po nakupih, saj obiskovanje trgovin ni bilo tako množično, kot je v sedaj, v cvetoči dobi potrošništva. Mnogim otrokom zato sam nakup potrebščin ne predstavlja nekega posebnega veselja.

 

Vsekakor pa priporočam, da je družinski dogodek bolj kot sam nakup, skupen pregled vseh potrebščin. Le-ta naj bo tik pred začetkom pouka v novem šolskem letu ali prve dni. Takrat se posvetimo tudi ustrezni zaščiti potrebščin in pogovoru o šoli. Tako bomo na najbolj spontan način izvedeli, česa se otrok veseli, česa boji, kakšni so njegovi ciliji in pričakovanja za novo šolsko leto in še kaj. Zato si za to vzemimo čas.

 

Zvezke, učbenike in delovne zvezke ovijemo. Pazimo pri ovijanju učbenikov iz učbeniškega sklada, da se pri odstranjevanju ovitkov ob koncu šolskega leta le-ti ne bodo poškodovali. Tudi učenci, ki bodo za vašim otrokom prejeli učbenike, si želijo le-te dobiti ohranjene in nepoškodovane. Pri otrocih ki imajo organizacijske težave ali počasnežih je fino, če so zvezki, delovni zvezki in učbeniki oviti tako, da otrok že po ovitku ve, za kateri predmet so. Vse tudi označimo z imenom, priimkom in razredom oz. oddelkom, ki ga otrok obiskuje.

Pisala in druge pripomočke lahko označimo z alkoholnim flomastrom. Ker ne bomo mogli napisati celotnega imena in priimka, zapišemo samo inicialke, po katerih jih bo otrok prepoznal. Tudi učitelj in sošolci bodo tako vedeli, komu kaj pripada. Svinčnike in barvice lahko označimo tako, da na zgornjem delu svinčnika (nasprotnem od konice) z olfa nožem odstranimo centimeter barvnega nanosa, da pridemo do lesenega dela, na katerega potem zlahka zapišemo otrokovi inicialki.

 

Skrb za potrebščine

Otrok mora za svoje potrebščine tudi ustrezno skrbeti. To pomeni, da ve, kje jih ima in da jih po uporabi pospravi na pravo mesto.

 

Sama imam nad svojo pisalno mizo obešen list, na katerem je zapisanih 6 zlatih pravil reda. Od kod jih imam, se ne spomnim več. Morda so nekoč krožila po internetu ali pa sem jih izpisala iz kakšne knjige? Zato mi je žal, da na tem mestu ne morem navesti njihovega avtorja, ker se mi zdijo preprosta a učinkovita. Pravijo pa, da moraš vsako stvar, ki si jo od nekod vzel, po uporabi tja tudi vrniti, da če ti nekaj pade na tla, to tudi pobereš. Seveda takoj. Če se nekaj sname, to obesiš nazaj, če moraš nekaj dokupiti to zapišeš, če nekaj odpreš to tudi zapreš in če se nekaj pokvari, naj bi to popravil v enem tednu. Tako preprosto je to.

 

Če bo otrok oziroma mladostnik dojel, da stvari samo pospravi nazaj tja, od koder je vzel, bo vedno vedel, kje stvari so in to je prvi korak do reda.

Nekatere potrebščine so bolj občutljive in se rade potrgajo, zmečkajo, polomijo ali kako drugače uničijo. Ne samo zaradi slabega ravnanja temveč tudi zaradi pogoste uporabe. Saj veste: zvezek ven, zvezek not, prenašanje v šolo in nazaj domov in žal pogosto prenatrpane šolske torbe. Pri skrbi za zvezke bo otrokom morda v pomoč zaščitna škatla za zvezke, za zaščito čopičev so pri ponudnikihna razpolago tulci za zaščito, vrečke za copate ali športno opremo bodo umazano ločevale od čistega. Za ravnila, geotrikotnike in šablone lahko ovitek izdelamo sami iz debelejše lepenke oziroma kartona. Za mlajše otroke, ki v šolo nosijo več pisal se lahko odločimo za dvo ali tridelno peresnico oziroma      puščico ali dve ločeni. Eno za barvice in flomastre, drugo za ostala pisala. Pisala bodo tako ostala bolj čista, pa še otrok bo takoj vedel, kje ima kaj in bo lažje vzdrževal red.

Za otroke pozabljivce vam toplo priporočam, da skupaj poiščete način, da ne bo ves čas brez pripomočkov. Morda z nakupom dvojnih pripomočkov tako, da ima eno šablono v šoli, eno pa doma in enako geotrikotnik ali šestilo, rezervno radirko in podobno.

 

Ali ni to za otroka potuha, se boste morda vprašali. Morda. Toda za nekatere otroke je to pomembna strategija, ki jim bo pomagala, da bodo lahko nemoteno delali tako v šoli kot doma.

 

Za konec mi ne preostane drugega, kot da vam in vašim otrokom zaželim varne, mirne, dolge in tople počitnice.  Zaslužili ste jih.