Da silvestrska noč ne bo predolga

Zapisala: Mojca Klug, profesorica 

Datum objave: 28.12.2021

 

 

Se tudi vam zdi, da čas vsako leto mine hitreje? Včasih imam občutek, da smo šele pospravili novoletno smrečico, pa jo je potrebno že spet postaviti.

Verjetno tudi vi že razmišljate, kako boste preživeli silvestrsko noč in dočakali novoletno jutro. Morda so vam ukrepi pokvarili prvotni načrt in boste namesto tega, da bi kam odšli, ostali doma. 

Upam, da vam bo kateri od mojih predlogov všeč in da boste s predlaganimi dejavnostmi popestrili veselo pričakovanje.

 

Novo leto po rusko ali grško

Če imate mlajše otroke, se bržkone sprašujete, ob kateri uri naj jih pošljete v posteljo. Ali pa, ali naj jim ob tej redki priložnosti pustite ponočevati in počakati na polnoč. Lepo je, če novo leto družina pričaka skupaj. Toda marsikateri otrok kljub pričakovanju postaja zaspan in tudi starši si morda želite ob polnoči v miru nazdraviti. Zato predlagam, da za mlajše otroke pripravite nekakšno novoletno matinejo tako, da bo zanje polnoč prišla prej in da otroci ne bodo imeli občutka, da so za kaj prikrajšani.

Dogovorimo se na primer lahko, da bomo letos novo leto počakali po rusko, saj Moskva leži v časovnem pasu, kjer polnoč po našem času udari že ob desetih. Tudi grško praznovanje bo staršem podarilo uro miru, preden v domačem zvoniku odbije polnoč. Grki, pa tudi Finci, prebivalci baltskih držav in Romuni so eno uro pred nami, tako da po našem času polnoč pri teh narodih odbije že ob enajstih.

 

Če se bomo odločili za to možnost, bo zabavno, če kakšen dan prej malo pogledamo značilnosti silvestrovanja države, po kateri bomo skupaj z otroki pričakali novo leto. V silvestrski jedilnik lahko vključimo kakšno tradicionalno jed te države. Naučimo se lahko tudi šteti po njihovo in zadnjih deset ur pred prihodom »otroškega« novega leta ob vsaki polni uri počimo enega od desetih napihnjenih balonov, ki jih obesimo nad naše glave. In ob tem odštevamo po rusko, grško, finsko … V zadnji balon lahko pred napihovanjem nasujemo konfete oziroma vanj izpraznimo luknjač, ker se je v njem verjetno nabralo kar nekaj barvnih »okroglih izsečkov«, ko smo v decembru skupaj z otroki ustvarjali koledarje, voščilnice in papirnate novoletne okraske. Vas skrbi, da bo potrebno potem to pospraviti? Pa kaj?! Saj je silvestrovo samo enkrat na leto. Spomini nanj pa so živi še dolgo, še posebej če je praznovanje prijetno, zabavno in nenavadno.

 

Če se vendarle odločimo, da bodo otroci z nami počakali novo leto po našem času, lahko priredimo silvestrovanje v pižamah. Tako bodo otroci za v posteljo pripravljeni že takoj po vstopu v novo leto.

 

Silvestrsko popoldne in večer

Ne vem, kako boste 31. decembra v službah, upam pa, da vaš delovnik ne bo trajal predolgo in da boste imeli že popoldne dovolj časa, da se na prihod novega leta pripravite skupaj z otroki. V nasprotnem primeru boste, seveda, svojemu delovniku morali prilagoditi načrte.

 

Svečani večer lahko začnemo z ogledom slik naših doživetij v preteklem letu in ob slikah obujamo spomine na to, kaj smo počeli, kaj se je zgodilo. Predlagam, da v ta namen povežemo računalnik in televizor in slike gledamo na večjem ekranu. S tem bomo tudi zagotovili, da bo televizor za ta čas obmolknil. In prav je tako.

Ko se zvečeri, se lahko odpravimo na krajši sprehod s svetilkami ali baklami. Če imamo v okolici ljudi, ki živijo sami, jih lahko ob tem za nekaj minut obiščemo in jim odnesemo ročno narejeno voščilnico, košček peciva ali kakšno drugo manjšo pozornost ter jim voščimo kaj lepega. Prepričana sem, da se bodo zelo razveselili.

Predlagam, da po prihodu s sprehoda dokončamo silvestrsko večerjo. Sodelujejo naj tudi otroci. Okrasimo mizo in pripravimo pogrinjke.

 

Sledi naj svečano oblačenje in ličenje. Na glave si lahko nadenemo Božičkove kapice, krone, pisane klobuke, smešna očala, Rudolfove rogove ... Deklicam bo verjetno všeč, če jim naredimo kitke, pobarvamo kakšen pramen las ali polakiramo nohte s svetlečim lakom. Ne pozabimo na nakit in druge modne dodatke. Fantje pa lahko v svečano opravo vključijo metuljčka, kravato in z veliko količino gela oblikujejo kakšno »odštekano frizur'co«. Tudi če bomo imeli pižama party, lahko pižami ali spalni srajčki dodamo kaj od zgoraj naštetega.

 

Silvestrska večerja

Pri postrežbi hrane sodelujmo vsi. Razen uradnega fotografa, ki smo ga določili, da bo dogajanje posnel oziroma poslikal. Najbolje bo, da ima fotograf tudi pomočnika, ki ga bo vsake toliko zamenjal, da glavni fotograf ne bo manjkal prav na vsaki sliki.

 

Predlagam tudi, da televizija v času večerje ostane ugasnjena in da raje vrtimo glasbo po želji članov družine. Tako bodo otroci spoznali kakšno melodijo, ki je všeč njihovim staršem, starši pa kakšno tako, ki je všeč mladim. Glasbene želje naj se izmenjujejo, da bo na vrsto prišel vsak družinski član. Morda lahko ob izbiri pove ostalim, zakaj mu je izbrana pesem všeč in kakšne spomine ali občutke v njem budi. Tako bodo morebiti naši otroci izvedeli, ob kateri pesmi sta se njihova mamica in očka spoznala in na katero sta plesala poročni ples. Starši pa bomo zagotovo dobili informacijo o tem, po kakšnem ključu njihovi otroci izbirajo svoje idole iz sveta glasbe.

 

Po čem si bomo zapomnili staro leto?

Naši telefončki nam omogočajo, da lahko z njimi posnamemo tudi filme. Izkoristimo to možnost! Morda to že počnete, lahko pa se prav letos odločite, da boste pričeli s tovrstnim tradicionalnim snemanjem. Predlagam vam namreč, da izdelate kratke posnetke, na katerih bo vsak član družine povedal, po čem si bo zapomnil staro leto. Ker bomo pred snemanjem dobro razmislili, kaj vse se je v pretečenem letu zgodilo, lahko po snemanju na papirnate zvezdice zapišemo nekaj misli o tem, za kaj smo bili v preteklem letu še posebej hvaležni. Zapise hvaležnosti obesimo na novoletno jelko.

 

Igre

Če bo ostalo še kaj časa in če se vam še pred polnočjo pridruži gospod Dolgčas, pa predlagam kakšno igro. Morda za to pripravimo novoletno tombolo, lahko se igramo novoletni activity ali pa po prostoru iščemo novoletne okraske, ki smo jih pred tem skrili na najbolj nenavadna mesta. Še kakšno idejo pa lahko najdete v mojem lanskoletnem prispevku Božični večer v mehurčku na povezavi https://www.kopija-nova.si/praznujemo/bozicni-vecer-v-mehurcku

Po odštevanju zadnjih sekund starega leta in voščilih pa naj gredo otroci spat.

Odrasli pa … kakor kdo.

 

Ne pozabimo, da se bomo takrat znašli že v prvem dnevu novega leta in da pravijo, da tisto, kar počneš prvi dan v letu, potem počneš vse leto. Zato vam poleg zabavnega silvestrovanja želim tudi prijeten in raznolik prvi januar, da bo tako celo leto 2022.