Ali poznate glavna tveganja na spletu za otroke? Ali jih poznajo vaši otroci?

Avtor članka: SI SPLET d.o.o. 

Največja skrb za starše je varovanje otrok. Ker se tehnologija širi, je težko določiti, kje na internetu se skrivajo potencialna tveganja. Raziskovalni projekt Evropske unije EU Kids Online/Net Children Go Mobile nam omogoča vpogled v najpogostejše težave, s katerimi se srečujejo otroci na spletu.

 

Največji pomislek, ko gre za otroke, stare od 11 do 16 let, je bil njihov stik z ljudmi, s katerimi se še nikoli niso srečali. Kot kaže ta raziskava, ki je bila leta 2014 izvedena v sedmih evropskih državah, je skoraj vsak tretji otrok (29 %) doživel takšno situacijo.

 

Po isti raziskavi je bilo opazovanje spolnih podob drugo največje tveganje, skupaj s sovražnim govorom. Vsak peti otrok (20 %) v letu 2014 je poročal, da se je srečal z vsako izmed teh, torej z neprimerno vsebino pa tudi s spletnimi mesti, na katerih ljudje objavljajo sovražna sporočila, ki napadajo določene skupine ali posameznike.

V primerjavi s prejšnjo raziskavo iz leta 2010, izvedeno v 25 državah, so te številke v obeh primerih zrastle. Število sovražnega govora se je povečalo za 7 %, izpostavljenost spletnim spolnim podobam pa za 2 %.

 

Statistični podatki kažejo tudi, da je kibernetsko nasilništvo v porastu, saj je z 8 % v letu 2010 zrastlo na 12 % v letu 2014. To pomeni, da je približno eden izmed osmih otrok izpostavljen nekaterim psihološkim pritiskom vrstnikov.

 

Druga tveganja, na katera je leta 2014 naletel vsaj eden izmed desetih anketirancev v isti starostni skupini, so prejemanje sporočil spolne narave (12 %), srečanje spletnih stikov v resničnem svetu (13 %) in ogledovanje spletnih mest, na katerih ljudje spodbujajo motnje hranjenja (13 %), se pogovarjajo o svojih izkušnjah z uživanjem drog ali jih delijo (10 %) oz. razpravljajo o načinih telesnega samopoškodovanja (11 %).

 

Čeprav je seznam mogočih težav na spletu dolg, je le 17 % anketiranih otrok v letu 2014 poročalo, da jih te motijo ​​ali da se vznemirjajo zaradi nečesa, kar so našli na spletu – dekleta so občutljivejša (21 %) kot fantje (14 %). V primerjavi z letom 2010 je skupno število narastlo za 4 %.

 

Študija EU kaže, da so otroci v starostni skupini od 11 do 16 let oblikovali različne strategije, da se zaščitijo pred tveganji, ki so prisotna na internetu in družabnih omrežjih.

Najprej se odločijo za instrumentalne ukrepe, kot so namestitev zaščitne programske opreme ali spreminjanje nastavitev profila, vendar to zahteva določeno raven tehnične spretnosti, ki je niso imeli vsi vprašani otroci.

 

Druga strategija, ki so jo sprejeli otroci, je bila samoopazovanje, kar pomeni, da mladi ne delijo nobenih občutljivih informacij na svojih profilih na družabnih omrežjih ali v drugih spletnih računih. Prav tako se izogibajo objavljanju intimne vsebine in komuniciranju z ljudmi, ki jih osebno ne poznajo.

 

Tretja razširjena strategija je vedenjsko izogibanje storitvam, aplikacijam in platformam. Če otrok nima nobenega profila na družbenih omrežjih ali ne namesti aplikacije, obstaja manjša možnost, da bo izpostavljen morebitnim tveganjem. Nekoliko manj strog pristop je izogibanje samo določenim dejanjem, na primer nesprejemanje prošenj prijateljev od neznanih uporabnikov ali ignoriranje njihovih poskusov komunikacije.

 

Vendar še vedno obstajajo otroci, ki menijo, da so ti ukrepi nepotrebni ali neučinkoviti. V takih primerih so starši eni izmed najpomembnejših vplivov. Lahko se pogovarjajo s svojimi otroki, jim nudijo nasvete in napotke ter jim pokažejo, kako uporabljati tehnična orodja, na primer funkcije v nekaterih aplikacijah za starševski nadzor.

 

 

Nazaj na saferkidsonline