Ohranimo pisanje z roko

Zapisala: Mojca Klug, profesorica

Datum objave: 18.1.2021

 

 

Ste vedeli, da je 23. januar mednarodni dan pisanja z roko? Ker pa je pisanje z roko nekaj, kar je navkljub novim tehnologijam vredno ohraniti, tudi v Sloveniji to veščino na pobudo Društva Radi pišemo z roko obeležujemo kar s Tednom pisanja z roko. Ta bo letos potekal od 18. do 22. januarja. Osrednja tema Tedna 2021 je ‘Pišem pismo prijatelju’. Besedo ‘prijatelj’ pa v tem sloganu razumemo v širšem pomenu besede. To je lahko sošolec, mama, oče, babica, dedek, brat, sestra, sosed ipd.

 

 

 

 

 

 

 

 

Teden pisanja z roko 2021 podpirata tudi Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Zavod RS za šolstvo. Ministrica, dr. Simona Kustec, je, kot se za to priložnost spodobi, tudi svoj nagovor zapisala z roko.

 

Vir: spletna stran Društvo Radi pišemo z roko (www.pisemozroko.si)

 

 

Pobegnimo malo stran od računalnikov

Seveda si v obdobju, ki je pokazalo, kako dragoceni so računalniki in druga sredstva za digitalno komuniciranje, ki nam trenutno omogočajo velik del komunikacije s sorodniki, znanci, prijatelji, poslovnimi partnerji … ,ne znamo predstavljati življenja brez računalnika, tablice, pametnega telefona. Z večanjem pomena in možnosti digitalnih poti komuniciranja pa tudi pisanje z roko vedno bolj nadomešča tipkanje.

 

Ob tem pa fizične tipkovnice zamenjujejo virtualne in programi pametnih naprav se zelo trudijo uganiti, kaj bi radi napisali. Tako nam mnogi nadaljevanje začete besede ponudijo kar sami in lahko med ponujenimi možnostmi izberemo pravo in nam besede niti ni potrebno natipkati do konca.

 

To ima seveda tako prednosti kot slabosti. Morda smo pri tipkanju navidezno hitrejši. Ni nam potrebno paziti na obliko črk. Priklic črke zamenja izbira črke, kar je precej enostavneje. Tipkano  besedilo lahko »neomejenokrat« popravljamo, krajšamo, dopolnjujemo ali kako drugače spreminjamo. Napačno zapisano besedo pa črkovalnik tudi hitro prepozna in označi. Ni se nam potrebno  ukvarjati z izbiro pisala, barve pisala, papirja. Tipkano besedilo lahko kot priponko odpošljemo takoj, medtem ko je tistega, ki je napisano z roko, potrebno predhodno skenirati. In še kaj bi se našlo.

 

Po drugi strani pa nas tipkanje unificira, standardizira in neugodno vpliva tudi na našo kreativnost, izražanje naše enkratnosti in neponovljivosti. Zabriše našo osebno noto v besedilu in izdelki različnih ljudi so že na prvi pogled uniformirani. Kot da bi vstopili v razred, v katerem bi sedeli popolnoma enako oblečene deklice in dečki.

 

Zakaj je pisanje z roko smiselno ohranjati?

Ob pisanju z roko se ustvarjajo drugačne nevrološke povezave kot pri tipkanju, povezava oko – roka - možgani je že ena takšnih. Pri pisanju z roko se razvijajo nekatere motorične spretnosti, predvsem finomotorične. Pri pisanju z roko pridobivamo tudi kondicijo, moč in ustrezen mišični tonus. Saj se verjetno spominjate, kako napetost telesa ob učenju pisanja počasi popušča in ko je pisanje avtomatizirano lahko vlečenje pisala po podlagi postane tudi sprostitvena dejavnost. Ste opazili koliko pobarvank z risanjem vzorčkov za odrasle se je v zadnjem času pojavilo na trgu?

 

Pisanje z roko ima ugoden vpliv na kratkoročni in delovni spomin, saj moramo pri pisanju z roko poleg glasovne analize in priklica oblike ustrezne črke to črko tudi zapisati, medtem ko jo pri tipkanju zgolj prepoznamo na tipkovnici in pritisniti, tako je grafomotorični moment izključen, s tem pa tudi močna povezava med roko, očesom in možgani.

 

Ob pisanju z roko se krepi tudi posameznikova vztrajnost, natančnost in estetski čut. Ob tem pa ni zanemarljiv še čut za sočloveka, ko se pišoči trudi pisati tako, da bo bralec zapis zmogel prebrati ali pa celo zato, da bomo na prejemnika z roko zapisanega sporočila naredili dober vtis oziroma zato, da ga bomo preko našega truda še posebej razveselili. Na primer dedka in babico, ki bosta ob prazniku prejela lično napisano voščilnico.

 

Z roko napisane voščilnice, čestitke, zahvale, pohvale in izrazi sožalja imajo precej večjo težo, kot tista poslana po elektronski pošti ali v obliki kratkega telefonskega sporočila.

 

Zakaj je pisanje z roko še pomembno?

Naši možgani bolje delujejo pri pisanju z roko kot pri pisanju z računalnikom. Informacija ki jo napišemo z roko, se v spominu zadrži dlje časa. Pri pisanju z roko se nam utrne več idej, ohranjamo pa tudi dolgotrajnejšo pozornost. Kadar z roko zapisujemo učno snov enostavneje dodajamo skice, puščice in druge oznake, opombe in zaznamke ter poudarke. Skratka pri zapisovanju učne snovi z roko lažje naredimo zapiske, ki kar najbolje ustrezajo našemu učnemu stilu.

 

Pri katerih dejavnostih lahko posamezniki s pridom in skoraj neizbežno uporabimo pisanje z roko:

  • pripisi k natisnjenim slikam, grafom, ilustracijam,
  • pisanje pisma,
  • pisanje sporočila na hladilniku,
  • pisanje osebnega dnevnika,
  • prepis besedila,
  • pisanje vabil, zahval, voščilnic, čestitk,
  • pisanje nakupovalnega seznama,
  • zapis kuharskega recepta,
  • izpolnjevanje tiskanih obrazcev,
  • zapis navodila,
  • izdelava plakatov,
  • izdelava miselnih vzorcev,
  • izpiski učnega gradiva,
  • pisanje naslova na pisemsko ovojnico,
  • lastnoročni podpis …

 

Pri pisanju z roko je pomembna tudi izbira pravega pisala

Gledati nekoga, ki zna pisati s pravim ptičjim peresom je dandanes videti zelo romantično, a to vidimo res redko. Tudi pisanje z nalivniki s peresom je prej izjema kot pravilo. Pisanje s klasičnim svinčnikom prav tako.

 

Dandanes je tržišče polno različnih vrst pisal. Tu so:  nalivna peresa, kemični svinčniki, rolerji.  gel pisala, finelinerji, označevalci besedila oziroma markerji, grafitni svinčniki, tehnični svinčniki …, različnih barv, velikosti in oblik, z dodatki ali brez njih ter izdelanih iz mehkih, manj mehkih in trdih materialov. Zelo dragih, pa tudi cenejših.

 

Velika ponudba pisal sicer navidezno povzroča zmedo, kot vedno, kadar je ponudba velika. Bogatost trga pa ima eno pomembno prednost in sicer to, da lahko med pisali izberemo tisto, ki se naši roki najbolje prilega in katerega konica najbolje odreagira na naš pritisk, držo, slog in namen pisanja.

 

Ne glede na to, katero pisalo izberemo, pa lahko rečemo, da je ta pišoča drobna paličica vsekakor precej bolj veličastna kot tipkovnica.